Tomôsz Fópka

Tadżi: , ,

Tomôsz Fópka

Tómk Fópka ùrodzył sã 10 lëpińca 1973 rokù w Gdini. Pòchòdzy z Chwaszczëna, dze mieszkô do dzys. Skùńcził Mechaniczné Technikùm w Gdini, pózni Mùzyczną Akademią w Gduńskù jakno spiéwôk i aktor. Je zastãpnikã burméstra gminë Żukòwò, dirigeńtã chùru Lutnia z Lëzëna. Prowadnikã Radë Kaszëbsczich Chùrów i wiceprzédnikã Stowôrë Turisticzné Kaszëbë, nôleżnikã m. jin. ZK-P i ZYMK-ù. Pòetą i kòmpòzytórã, dzejôrzã kaszëbsczi, kùlturalny rësznotë- jednym z „barżi niepòkórnëch”.
Jegò czile wiérztów nalazło sã w antologii “Mësla dzecka” (2001r.) Wëdôwizna “Region” z Gdini wëda w 2003r. jegò zbiérk eroticznëch wiérztów “Szlachama kùsków” i dokôz mùzyczny “Pierszô Kaszëbskô Pasja” (nótë i platkã). Debutowôł wiérztą “Nigdë dosc” w “Nordze” (1999).
Je laureatã m. jin. nôdgrôdë miona R. Wróblewsczégò (2001r.) i Òglowòpòlsczégò Lëteracczégò Kònkùrsu m. M. Stryjewskiego w Lãbòrgù (2002r.), a w 2007 rokù òstôł wëróżniony Medalã Stolema, Je wespółautorã spiéwnika “Piesnie Rodny Zemi”. Na niwiznie ùsôdztwa piesniów (tekstë, mùzyka), wespółdzejô z wiele karnama (np. Chëczą) i ùtwórcama (np. J. Stachùrsczi i G. Prëczkòwsczi). Jegò dokazë drëkùje “Gazéta Kartëskô”, a jégò tekstë mòżna przëczëtac téż na starnach zymk.net ë naszekaszuby.pl.